User-Experience-karbarwp

مقدمه ای مختصر درباره طراحی تجربه کاربری (UX):

طراحی تجربه کاربری می تواند برای افراد تازه وارد زمینه ای پیچیده و غریب باشد.چرا که شامل طیف گسترده از موضوعات (از دسترس پذیری تا وایر فریم) است. بعضی از این موضوعات با همدیگر همپوشانی دارند در حالیکه بعضی از آنها مکمل همدیگر هستند.

بنابراین مهم است که به فهم مشترک و پایه ای از لغت ” تجربه کاربری ” در زمینه طراحی برسیم. اگر می خواهید بدونید که طراحی تجربه کاربری چیست این مقاله از سری مقالات موسسه تم خونه را تا انتها مطالعه بفرمایید.  

پیچیدگی و درک طراحی تجربه کاربری:

طراحی تجربه کاربری همانطور که از اسمش پیداست، در مورد طراحی ایده آل تجربه جهت استفاده از خدمت یا محصول است. بدین ترتیب می تواند شامل همه انواع خدمات و محصولات باشد، به عنوان مثال به طراحی سایت، طراحی قالب وردپرس یا طراحی یک نمایشگاه و یا موزه فکر کنید.

اما کاربرد اصلی طراحی تجربه کاربری برای وب سایت ، اپلیکیشن های تحت وب و سایر اپلیکیشن های نرم افزاری مورد استفاده کاربران می باشد . از نیمه های دوم قرن بیستم تکنولوژی و عملکرد اپلیکیشن ها و وبسایت ها گسترده تر ، و پیچیده تر شده است.

وب سایت های اولیه دارای صفحات ایستا بودند که اطلاعات لازم را برای افراد کنجکاو فراهم می کردند اما در دهه های بعد آنچه به عنوان ثروت آنلاین توانستیم بدست آوریم، سایتی تعاملی و احساس غنی تر برای کاربران است.

مطالعه کنید:  طراح سایت حرفه ای چگونه می توانیم شویم؟

شما می توانید همه ویژگی ها و عملکردهایی را که دوست دارید سایت یا اپلیکیشن داشته باشد را به آن اضافه کنید اما موفقیت پروژه شما تنها به یک عامل مرتبط است : کاربران درباره آن چه احساسی دارند؟

“انسانها همیشه عاطفی هستند و به آثار هنری در جهان واکنش نشان می دهند.”

آلن کویپر، رئیس شرکت کوپر

سوالاتی که ما به عنوان طراحی تجربه کاربردی لازم است بر آنها تمرکز به صورت زیر هستند:

  • آیا سایت یا اپلیکیشن برای کاربران ارزشی ایجاد می کند؟
  • آیا کاربر سایت یا اپلیکیشن را به راحتی پیدا می کند و می تواند در آن حرکت کند؟
  • آیا کاربران هنگام استفاده از آن واقعا لذت می برند؟

اگر یک طراح تجربه کاربری به همه سوالات بالا جواب “بله” دهد، می تواند بگوید کاربر کارش را به خوبی انجام می دهد.

User-Experience-karbarwp-1

UX چیست ؟

طراحی تجربه کاربری چیست؟

به طور کلی، تجربه کاربر به سادگی این است که افراد هنگام استفاده از یک محصول یا خدمات چه احساسی دارند. در بیشتر موارد، این محصول و یا خدمات یک وب سایت با یک برنامه کاربردی برای دریافت اطلاعات خواهد بود. هر نمونه تعامل انسانی با یک تجربه کاربری مرتبط است. اما، به طور کلی ، افراد شاغل در حوزه UX علاقه مند به ایجاد ارتباط بین کاربران (انسان ها) و رایانه ها و محصولات مبتنی بر رایانه مانند وب سایت ها، برنامه ها و سیستم ها هستند.

User-Experience-karbarwp-2

طراح تجربه کاربری چه کسی است؟

طراح تجربه کاربری چه کسی است ؟

طراح تجربه کاربری کسی است که بررسی و تحلیل می کند که کاربران درباره محصولاتی که او ارائه می دهد،چه احساسی دارند. سپس طراح تجربه کاربری این دانش را به توسعه دهندگان محصول انتقال می دهد تا مطمئن شود کاربر هنگام استفاده از محصول بهترین تجربه ممکن را خواهد داشت.

طراحان تجربه کاربری تحقیق می کنند، یافته های خود را تحلیل کرده و آنها را به اعضای دیگر تیم توسعه انتقال می دهند، بر اجرای پروژه نظارت می کنند و مطمئن می شوند که یافته های آنها اجرا شده است. (برای مثال بررسی نتیجه تحقیقی که می گوید دکمه سبد خرید باید به رنگ سبز باشد و پیگیری اجرا شدن آن )

مطالعه کنید:  تصحیح خطایForbidden Error 403

چرا تجربه کاربری مهم است و از آن استفاده می شود؟

در گذشته طراحی محصولات ساده بود: طراحان آنچه را فکر که می کردند خوب است می ساختند و امیدوار بودند مشتریان آن را دوست داشته باشند. متاسفانه این روش دو مشکل داشت: اول اینکه در گذشته رقابت کمتر بود چون توجه مردم به اینترنت و رقابت آنلاین ناچیز بود. دوم اینکه به کاربر محصول در این فرایند توجهی نمی شد.

موفقیت یا شکست توسعه پروژه بیش از آنکه به قضاوت تیم طراح وابسته باشد، به شانس بستگی داشت. تمرکز بر تجربه کاربری به طراح کمک می کند تا به کاربر تمرکز کند. این عامل زمانی که پروژه وارد بازار می شود، شانس موفقیت را افزایش می دهد چون دیگر قمار نیست که محصول را تنها بخاطر نام تجاری آن انتخاب کنند.

User-Experience-karbarwp-3

کجا می توان طراحی تجربه کاربری را پیدا کرد؟

کجا می توان طراحی تجربه کاربری را پیدا کرد؟

امروز می توان طراحی تجربه کاربری را در همه جا پیدا کرد از جمله:

– پروژه های پیچیده:

در بسیاری از پروژه های پیچیده ، طراحی تجربه کاربری ضروری تر است. اگر بسیاری از ویژگی ها به صورت نادرست اجرا شوند، این کار مانع می شود که کاربر سایر چیزها را دوست داشته باشد.

– استار تاپ ها:

ممکن است شما تیم اختصاصی تجربه کاربری را در استار تاپ پیدا نکنید اما همیشه یوایکس بخشی از اهداف اصلی است. ایجاد پروژه های خلاقانه در استار تاپ ها نیازمند درک این است که کاربران در مورد آنچه که شرکت انجام می دهد چه احساسی دارند؟

– پروژه با بودجه مناسب:

تجربه کاربری تمایل دارد از پروژه های کم ارزش بگذرد اما هر تیم توسعه پروژه با یک بودجه مناسب گرایش دارد تا بخشی از بودجه را صرف منابع تجربه کاربری کند تا مطمئن شود بودجه سرمایه گذاری شده،بازگردانده می شود.

مطالعه کنید:  آموزش غیر فعال کردن View source سایت

– پروژه های بزرگ:

پروژه های بزرگ تر، منابع بیشتری را به خود اختصاص می دهند، بنابراین تجربه کاربری برای بازگشت سرمایه نقش مهمتری را ایفا می کند.

User-Experience-karbarwp-4

روش اصلی برای انجام تجربه کاربری چیست؟

روش اصلی برای انجام تجربه کاربری چیست؟

روش اصلی برای تضمین تجربه کاربری در بسیاری از پروژه ها تمرکز بر طراحی کاربر محور است. طراحی کاربر محور بر پایه طراحی نیازهای کاربران و رفتار های مورد نیاز در ذهن آنهاست (یعنی پروژه بعد از راه اندازی بر اساس رفتارهای کاربران جهت دهی می شود و توسعه پیدا می کند).

این مسئله برای ما طراحان تجربه کاربری مهم است تا به یاد داشته باشیم که طراحی کاربر محور وسیله ای برای دستیابی به تجربه کاربری خوب است و تنها ابزار یا وسیله ای که بتوانیم برای اطمینان از مطلوب بودن تجربه کاربری در پروژه آن استفاده کنیم.

جمع بندی مقاله طراحی تجربه کاربری چیست

طراحی تجربه کاربری تماما در مورد چیزیست که برای هدایت ساخت محصول استفاده می شود تا به شکل دادن احساس کاربران هنگام استفاده از محصولمان کمک کنیم. این یک روش عالی نیست، بلکه گاهی با وجود همه دانش طراحی ، پروژه با شکست مواجه می شود. به هرحال استفاده مناسب از طراحی تجربه کاربری ، شانس موفق بودن محصول از نظر کاربر را نسبت به پروژه هایی که از اصول تجربه کاربری استفاده نکرده اند،افزایش می دهد.

با عضویت در کانال اینستاگرام تم خونه از جدیدترین آموزش های رایگان خیلی زود مطلع شوید، همچنین ما در کانال اینستاگرام تم خونه به شما جدیدترین متدهای لینک سازی خارجی سایت و سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را آموزش می دهیم، برای عضویت از لینک زیر استفاده کنید:

عضـــویت در کانـــال  اینستاگرام تم خونه

دیدگاهتان را بنویسید