آشنایی با Page Value در گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس یکی از سرویس‌های شرکت گوگل است که به صورت رایگان ارائه می‌شود. به طور خلاصه می‌توان گفت که با استفاده از گوگل آنالیتیکس به حجم زیادی از داده‌ها‌ی مربوط به فعالیت‌هایی سایت خود دسترسی خواهید داشت و با استفاده از این داده‌ها می‌توانید عملکرد خود و سئو سایت را بهبود ببخشید. با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌توانید به صورت روزانه تعداد بازدیدکنندگان سایت را زیر نظر داشته باشید. یکی از امکانات Page Value در گوگل آنالیتیکس است، که در این پست آن را بررسی می‌کنیم. در ادامه می‌خواهیم بدانیم که Page Value چیست و چطور Page Value در گوگل آنالیتیکس محاسبه می‌شود؟

همچنین می‌توانید پی ببرید که کاربران به کدام مطالب شما علاقه بیشتری دارند و حتی اینکه چقدر در سایت شما زمان صرف می‌کنند. این فقط تعداد کمی از امکانات گوگل آنالیتیکس است. هرچند برخی امکانات دیگر گوگل آنالیتیکس ممکن است مفاهیم پیچیده‌تری را منتقل کنند و از نظر بسیاری کار با آن‌ها دشوار باشد. در صورتی که با شناخت این بخش‌ها و کارکرد آن‌ها می‌توانید به راحتی از این سرویس‌ها بهره بگیرید.

مراحل نصب گوگل آنالیتیکس را می‌توانید در بلاگ تم خونه بهتر مشاهده کنید.

گوگل آنالیتیکس

Page Value چیست؟

آگاهی از ارزش نسبی هر صفحه، به بهبود عمکلرد شما در بازاریابی کمک می‌کند. همانطور که می‌دانید تمامی پست‌ها و صفحات شما از نظر محبوبیت و تاثیر در جایگاه یکسانی قرار ندارند. ممکن است فقط تعدادی از این صفحات برای مخاطبین جذابیت داشته باشند. با محاسبه Page Value در گوگل آنالیتیکس شما می‌توانید صفحاتی که بازدید و بازخورد بیشتری دارند را تشخیص دهید و روی درآمدزایی از این صفحات تمرکز کنید، یا در آینده از روش‌های مشابهی استفاده کنید. همچنین می‌توانید صفحاتی که شکست خورده‌اند را شناسایی کنید و به دنبال راه حلی برای بهبود وضعیت آن‌ها بگردید.

مطالعه کنید:  تاریخچه شروع سئو SEO

تعریف گوگل از Page Value:

Page Value در گوگل آنالیتیکس ارزش میانگین یک صفحه است، قبل از اینکه کاربر از صفحات هدف شما بازدید کند و یا تراکنشی را به صورت آنلاین انجام دهد.

Page Value چگونه محاسبه می‌شود؟

گوگل آنالیتیکس راه‌های بسیاری برای سنجش یک سایت در اختیار کاربران قرار می‌دهد که یکی از آن‌ها بررسی مقدار Page Value است. چطور باید مقدار Page Value در گوگل آنالیتیکس را محاسبه کنید؟ اجازه دهید با استفاده از یک مثال ساده نحوه محاسبه مقدار Page Value را توضیح دهیم. به تصویر زیر دقت کنید، در این مثال قصد داریم که مقدار Page Value را برای صفحه B محاسبه کنیم:

گوگل آنالیتیکس

(تصویر برای تشخیص اعداد و صفحات درج شده است)

به طور کلی فرمول محاسبه Page Value در گوگل آنالیتیکس برابر است با:

تعداد بازدیدهای کلی از صفحه مورد نظر/(درآمد تجارت الکترونیک + مجموع Goal Value)

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید صفحه B دارای ۲ بازدید کلی در دو دوره بوده است. همچنین مقدار Goal Page برای صفحه D به طور کلی برابر با ۲۰ است و مقدار درآمد تجارت الکترونیک در صفحه E برابر است با ۱۰۰. اگر این مقادیر در فرمول بالا قرار بگیرند عدد حاصل که برابر با ۶۰ می‎باشد مقدار Page Value برای صفحه B است.

چگونه از Page Value برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم؟

Page Value در گوگل آنالیتیکس معیار ارزشمندی است که با توجه به آن می‌توانید ارزش محتوای قرار داده شده در سایت خود را آنالیز کنید. از طرفی می‌توانید تشخیص دهید که محتوای سایت و بلاگ شما چقدر برای شما سود به همراه داشته‌اند؟

مطالعه کنید:  جستجو معنایی چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

هر سایت و محتوایی باید هدف و دلیلی برای تولید شدن داشته باشد. همچنین ممکن است در یک صفحه محصولی برای فروش قرار داده شود و در صفحه دیگر محتوای متنی یا ویدیو قرار داده شود. اگر که مقدار Page Value برای صفحاتی که در آن‌ها فروش آنلاین صورت می‌گیرد پایین باشد یک جای کار اشتباه است و باید ساختار صفحه و فرآیند جذب مخاطب را مجددا بررسی کنید. همچنین بهتر است ارزش هر صفحه را با بازدید آن مقایسه کنید. اگر یک صفحه بازدیدکنندگان زیادی دارد اما Value کمی دارد، بهتر است آن را برای به نتیجه‌رسیدن بهینه کنید. همچنین اگر یک صفحه ارزش بالا اما بازدید کمی دارد، بهتر است این صفحه را با استفاده از تکنیک‌های سئو و پروموشن، بهتر به کاربران معرفی کنید.

چگونه در گوگل آنالیتیکس یک Goal ست کنیم؟

Goal در واقع هدفی است که شما برای مطالب و محتوای وبسایت خود در گوگل آنالیتیکس تعریف می‌کنید. با تعریف Goal شما می‌توانید در مسیر بهینه سازی و بهبود عملکرد خود قرار بگیرید. هر زمان که فعالیت کاربران منجر به رسیدن آن‌ها به هدف شود، یک تبدیل یا Conversion رخ می‌دهد. گوگل انالیتیکس با بررسی نرخ تبدیل‌ها، درصد بازدیدکنندگانی که هدف شما را انجام داده‌اند را اندازه گیری می‌کند.

گوگل آنالیتیکس

چطور یک Goal ایجاد کنید؟ برای این کار کافی است وارد منوی Admin شوید. در این منوی Admin در بخش View به دنبال گزینه Goal باشید. بر روی آن کلیک کنید تا صفحه ایجاد Goal برای شما ظاهر شود. در این صفحه اگر بر روی New Goal+ کلیک کنید می‌توانید به تعدادی که می‌خواهید اهداف جدید برای وبسایت خود در گوگل آنالیتیکس ایجاد کنید. بعد از کلیک روی New Goal+ دو گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد با عنوان‌های Template و Custom که در واقع با انتخاب Template می‌توانید از اهداف نمونه‌ای که در این سرویس موجود است استفاده کنید. اما اگر قصد دارید به صورت دستی هدف خود را شخصی سازی کنید و جزئیات بیشتری به ان اضافه کنید، گزینه Custom انتخاب مناسب‌تری است. بعد از اینکه Goal را مشخص کردید کافی است یک نام برای آن انتخاب کنید. به یاد داشته باشید عنوان Goal باید نزدیک به تعریف آن باشد تا اگر تعداد آن‌ها زیاد شد در پیدا کردن Goal مورد نظرتان به مشکلی برنخورید.

مطالعه کنید:  آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته

حال که هدف را ایجاد کرده‌اید باید نوع Goal را نیز مشخص کنید. برای تعیین نوع Goal باید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

Event: هدفی که از نوع Event باشد به دنبال هدایت کاربران به فروش‌های فوق‌العاده و کمپین‌ها و رویدادهای شما است. یک رویداد می‌تواند یک پیشنهاد ویژه برای خرید و یا تخفیف محصولات سایت باشند.

Duration: اگر که Goal را از نوع Duration انتخاب کنید، هدف شما مدت زمانی است که کاربر در وبسایت زمان می‌گذارد. اگر این مقدار از حدی که تعیین شده است بیشتر شود هدف شما کامل شده است.

Destination: زمانی که شما قصد دارید Goal را بازدید از یک صفحه و یا مطلبی خاص تعیین کنید باید Goal را بر روی Destination تنظیم نمایید. در واقع شما هدف را تعیین مقصد قرار داده‌اید.

Pages/screens per session: در این نوع از هدف، کاربران در مدت زمانی خاص از چندین صفحه بازدید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید