آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته

آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته، بک لینک های خوب در سئو سایت بسیار موثر هستند و بک لینک های بد موقعیت سایت شما را به خطر می‌اندازند. در ادامه می‌بینیم که حذف بک لینک های مخرب چه تاثیری بر سئو سایت خواهد داشت و چگونه می‌توانیم این بک لینک ها را حذف کنیم؟

یکی از مهمترین ملاک‌های گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی، بک لینک های آن سایت است. بک لینک، به لینک‌هایی گفته می‌شود که از صفحات سایر سایت‌های اینترنتی به سایت شما داده می‌شود. هر بک لینک نوعی رای به اعتبار سایت شما و مطالب آن است. از این جهت گوگل تعداد و کیفیت بک لینک ها را به عنوان یک عامل مهم در نظر می‌گیرد.

اما از آنجا که برخی سایت ‌ها در سال‌ها اخیر از روش‌های غیراصولی برای ساختن و افزایش تعداد بک لینک‌های خود استفاده کرده‌اند، گوگل با حساسیت بیشتری به بررسی بک لینک های یک سایت می پردازد. این جستجوگر تعداد بک لینک، اعتبار سایت اصلی، ارتباط لینک با موضوع سایت و معیارهای دیگری را بررسی می‌کند و بر همین اساس اعتبار بک لینک‌های شما را می‌سنجد.

الگوریتم‌های جدید گوگل به برخی از لینک‌ها امتیاز مثبت و به برخی دیگر امتیاز منفی می‌دهند. از این رو سایت‌ها باید در کنترل لینکسازی خارجی خود دقت بالایی داشته باشند. کنترل لینک‌های خارجیِ یک سایت، کار ساده‌ای نیست. چرا که ممکن است سایت‌هایی با اعتبار پایین و سابقه‌ی فعالیت مخرب به سایت شما لینک داده باشند. حتی برخی از رقبا با این کار تلاش می‌کنند اعتبار سایت شما را پایین بیاورند.

سوال این است که چگونه می‌توانیم بک لینک‌های خود را بهتر مدیریت کنیم؟ حذف بک لینک چه تاثیری در سئو سایت دارد؟ چگونه بک لینک های بد و ناخواسته را حذف کنیم؟ در ادامه در تم خونه به نکاتی اشاره می‌کنیم که در حفظ اعتبار سایت شما ضروری هستند.

چه بک لینک هایی بد هستند؟ چرا باید آنها را حذف کنیم؟

آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته

برخی از لینک‌های خارجی به دلایلی توسط گوگل نامعتبر شناخته می‌شوند و اگر درست مدیریت نشوند، ممکن است سایت شما را در لیست جریمه‌های گوگل قرار دهند. لینک‌های خارجی دقیقا مشابه یک شمشیر دو لبه عمل می‌کنند. اگر معتبر و دارای ارزش بالایی باشند، می‌توانند نتایج خوبی برای سایت داشته‌باشند. از طرف دیگر، اگر از سایت های نامعتبر باشند و به شیوه غیراصولی ایجاد شوند، قطعا به سایت لطمه خواهد زد و حتی ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به کسب و کار شما وارد کنند. به همین دلیل باید بتوانید لینک‌های خارجی سایت خود را تحلیل کنید و سپس به دنبال حذف بک لینک های مخرب باشید. از این راه گوگل متوجه می‌شود که نباید این لینک‌ها را در رتبه‌دهی سایت شما استفاده کند. بک لینک های مخرب ممکن است برخی از ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

مطالعه کنید:  تنظیمات ثبت نام و ورود ووکامرس برای خرید آسان
  • در سایدبار وبلاگ‌، سایت و فروم ‌ها به عنوان لینک‌های روزانه قرار گرفته‌اند.
  • از سایت‌های فروش بک لینک خریداری شده‌اند.
  • در سایت‌های اسپم قرار گرفته‌اند.
  • در کامنت‌های سایت‌های اسپم قرار گرفته‌اند.
  • به صورت غیراصولی و در تعداد بالا به سایت داده می‌شوند و ظاهری طبیعی ندارند.

در سایت‌هایی با زبان‌های خارجی (بیرون از محدوده‌ی کسب و کار شما) قرار گرفته‌اند. برای مثال، لینک گرفتن از یک سایت انگلیسی زبان برای سایتی که زبان اصلی آن فارسی است، غیرطبیعی و غیرضروری است.

برای اینکه این نوع لینک‌ها به سایت شما لطمه وارد نکنند، در مرحله اول باید آن‌ها را شناسایی و سپس آن‌ها را حذف کنید. برای این کار می‌توانید از سرچ کنسول گوگل استفاده کنید.

چگونه بک لینک های بد را پیدا کنیم؟

حالا که از اهمیت و خطرات بک‌لینک آگاهی داریم، بهتر است راهکارهایی را برای بررسی و تصحیح آن‌ها پیدا کنیم. برای مشاهده لینک‌های خارجی سایت خود، کافی است به سرچ کنسول گوگل مراجعه کنید و در بخش search traffics گزینه‌ی links to your site را انتخاب کنید. در این قسمت لیستی از لینک‌های خارجی سایت را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید ببینید که هر لینک از طرف کدام سایت، وبلاگ، شبکه اجتماعی یا انجمن به سایت شما داده شده است. حتی انکر تکست لینک‌ها را می‌توانید در این بخش به سادگی مشاهده کنید. اما این ابزار، اطلاعاتی را درباره میزان اعتبار هر لینک و تاثیر آن در جایگاه شما ارائه نمی‌کند.

آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته

برای اعتبارسنجی لینک‌ها می‌توانید از سایت moz یا ahref استفاده کنید. امکانات پیشرفته این دو سایت رایگان نیستند، اما با خرید اشتراک‌، اطلاعات بسیار جامعی را در مورد لینک‌های سایت خود کسب خواهید کرد. در سایت moz با مراجعه به بخش inbound links، لیستی از لینک‌های سایت را به همراه Page Authority و Domain Authority هر سایت و میزان اسپم بودن هر لینک مشاهده می‌کنید. از این بخش می توانید لینک های با اعتبار کم را پیدا کنید و آنها را لیست کنید تا درخواست disvow کردن آن را بدهید.باید تمام لینک‌ها و سایت ارجاع دهنده آن را بررسی کنید. اگر در این میان سایت اسپم یا نامعتبری باشد می‌توانید آن را بررسی کنید.

مطالعه کنید:  حذف صفحات ایندکس شده سایت

بررسی ارتباط‌ معنایی لینک‌ها (Relevence)

یکی از معیارهای اندازه‌گیری اعتبار یک لینک، میزان ارتباط آن با محتوای سایت و همینطور زبان سایت است. برای مثال اگر سایت شما در حوزه آموزش سئو باشد، قطعا لینکی که از یک سایت مرتبط با سئو به سایت شما داده می‌شود ارزش بیشتری از یک بک‌لینک از یک سایت کاریابی دارد. همچنین اگر سایت شما به زبان فارسی باشد و تنها در ایران فعالیت کند، لینکی که از یک سایت انگلیسی به سایت شما داده شده باشد اعتبار کمتری خواهد داشت.

آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته

 برخی از این لینک‌ها حتی ممکن است از نظر گوگل اسپم شناخته شوند. بنابراین هنگام بررسی لینک‌های سایت، حتما به میزان ارتباط محتوای سایت مبدا با حوزه فعالیت خودتان دقت کنید. چون بک‌لینک‌های متعدد از سایت‌های غیر مرتبط، به ضرر سایت شما عمل می‌کنند.

انکر تکست

متن لینک (anchor text) نیز باید مرتبط با موضوع صفحه‌ی شما باشد. برای مثال ممکن است با عبارت «اخبار موبایل» به صفحه‌ای از سایت شما درباره‌ی قالب‌های وردپرس لینک داده باشند. چنین لینک‌هایی ممکن است از نظر گوگل اسپم شناخته شوند و بهتر است آن‌ها را disavow کنید.

آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته anchortext

follow و nofollow

لینک‌های follow تاثیر بسیار بیشتری بر روی سئو سایت دارند. هرچند اگر روی طراحی صفحه‌ی بک‌لینک نظارت دارید، بهتر است برای طبیعی‌تر شدن متن، از هر دو نوع لینک استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که گوگل در حال تغییر روند استفاده‌ی خود از لینک‌های follow و nofollow است. ممکن است در آینده تفاوت این دو نوع لینک بسیار کمتر شود.

لینک‌ها و دامنه‌ها

یک نشانه‌ی دیگر از اسپم بودن بک‌لینک، دامنه‌های ضعیف و تقلبی است. برخی دامنه‌ها توسط گوگل اسپم شناخته می‌شوند و دریافت بک‌لینک از چنین دامنه‌هایی ممکن است تاثیر منفی در رنک شما داشته باشد. پس آدرس‌ها را به دقت بررسی کنید. آن‌ها را در گوگل سرچ کنید و ببینید که آیا گوگل همچنان این دامنه را نمایش می‌دهد یا آن‌ها را جریمه کرده است. اگر این سایت‌ها توسط گوگل حذف شده‌اند، بک‌لینک را هر چه سریع‌تر Disavow کنید.

استفاده از ابزارهای MOZ و ahref برای بررسی لینک‌ها

برای اینکه بتوانید لینک‌های معتبر را از غیر معتبر شناسایی کنید، لازم است هر لینک را به شکل مجزا بررسی کنید. در لیستی که از MOZ یا ahref دریافت می‌کنید، تمام آمار لینک‌ها را در اختیار خواهید داشت. حتما به بررسی تک تک لینک‌ها بپردازید چرا که هر کدام به نوبه خود بر اعتبار سایت شما تاثیر می‌گذارد. سپس لیستی از لینک‌هایی با spam score بالا تهیه کنید که اعتبار صفحه و دامنه پایینی دارند.

مطالعه کنید:  استراکچر دیتا (Structured Data) چیست؟
آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته anchortext

نکته: اگر نمی‌توانید برای خرید اکانت moz یا ahref هزینه کنید از ابزار وبمستر تولز استفاده کنید و لینک‌های خارجی سایت را از بخش search traffics ، بخش links to your site و سپس گزینه download latest links دانلود کنید. سپس تک تک لینک‌ها را بررسی کنید. برای بررسی هر لینک باید معیارهایی را در نظر بگیرید که در زیر برای شما لیست کرده‌ایم:

حذف بک لینک ها با استفاده از Google Disavow Tool

حالا که یک لیست کامل از لینک‌های مخرب ایجاد کرده‌اید، باید به گوگل اعلام کنید که به دنبال کسب اعتبار از این لینک‌ها نیستید. Google Disavow Tool یکی از مهم‌ترین ابزارهای گوگل است که به همین منظور ارائه شده است. مراحل زیر را برای حذف لینک‌های نامعتبر انجام دهید:

  • تمام لینک‌هایی را که می‌خواهید حذف شوند، در یک فایل با فرمت .txt ذخیره کنید. هر لینک را در یک خط جداگانه قرار دهید تا ربات گوگل بتواند آن‌ها را به خوبی تشخیص دهد.
  • سپس به سایت سرچ کنسول بروید و سایت خود را انتخاب کنید.
  • روی گزینه Disvow links کلیک کنید. اگر می‌خواهید مستقیم به این صفحه هدایت شوید، از آدرس google.com/webmasters/tools/disvow-links-main استفاده کنید.
آموزش حذف بک لینک های بد و ناخواسته anchortext
  • با کلیک روی گزینه Disvow links می‌توانید فایل .txt خود را آپلود کنید.
  • پس از آپلود فایل، دکمه submit را انتخاب کنید.

دقت داشته‌باشید پس از انجام این کار، حدود ۱ تا ۴ ماه طول می‌کشد که گوگل لینک‌های نامعتبر را از نتایج شما حذف نماید.

نتیجه‌گیری

با توجه به تاثیر لینک‌های خارجی در اعتبار و رتبه‌بندی یک سایت، بهتر است از ابتدای راه‌اندازی سایت خود، بک‌لینک‌ها را با دقت پیگیری کنید. در صورتیکه لینک‌های نامعتبری را در فهرست بک‌لینک‌های خود می‌بینید، می ‌ در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ابزار disvow گوگل آنها را حذف کنید. با نظارت درست می‌توانید همواره اعتبار سایت خود را در بهترین حالت نگه دارید.

آیا شما هم به بک‌لینک‌های مخرب برخورده‌اید؟ چگونه از تاثیر منفی آن‌ها جلوگیری می‌کنید و چگونه آن‌ها را تشخیص می‌دهید؟ تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید