تاریخچه شروع سئو

سئو و بهینه سازی برای موتور های جستجو از کجا شروع شد ؟

تاریخچه شروع سئو: در این مقاله از سری مقالات آموزش سئو از تم خونه می خواهیم تاریخچه شروع سئو را بررسی کنیم، پس اگر دوست دارید با تاریخچه موتور های جستجو آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید!  

تاریخچه شروع سئو SEO

در ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی بود که اولین موتور های جستجو به روی کار آمده و کار خود را شروع کردند ، برخی از معروف ترین و محبوب ترین موتور های جستجو در آن زمان Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودند. در آن سال ها مردم به سرچ انجین ها به چشم سایت هایی نگاه می کردند که سایت ها را به ترتیب حروف الفبا لیست می کردند، در لیست موتور های جستجوی آن زمان صفحاتی همچون AAA در بالاترین این لیست ها جای داشتند.

با رشد روز افزون سایت ها و محبوبیت اینترنت ، کم کم موتور های جستجوی جدید تری طراحی و ساخته می شدند که از الگوریتم های بهتر و پیچیده تری برای رتبه بندی سایت ها در آن زمان استفاده می کردند. این الگوریتم های جدید با استفاده از معیار تراکم کلمات کلیدی ( تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا یک عبارت در یک صفحه استفاده شده تقسیم بر تعداد کل کلمات صفحه را تراکم کلمه کلیدی می گویند.) ، و همچنین از برچسب هایی مثل key-words برای درک بهتر محتویات سایت ها بهره می بردند.

مطالعه کنید:  کال تو اکشن چیست؟

ابتدای تاریخچه شروع سئو و سو استفاده از قوانین آسان آن

کم کم با رشد بیشتر سایت ها و باز هم محبوبیت بیشتر موتور های جستجو در بین مردم برای پیدا کردن سایت مورد نظرشان ، برخی از سایت ها و مهندسین سئو به دنبال راهی افتادند که در نتایج موتور های جستجو رتبه های بهتری بگیرند ، این راه و روش ها هم اخلاقی بود ولی بیشترش غیر اخلاقی ! بود.

what-is-web-design-karbarwp

تاریخچه شروع سئو و استفاده غیر اخلاقی برای رتبه گرفتن

در ماه نوامبر سال ۱۹۹۶ میلادی ، مقاله ای در نیویورک تایمز منتشر شد که در آن راجع به استفاده های غیر اخلاقی تعداد زیادی از توسعه دهندگان وب برای قرار گرفتن در رتبه های بالای موتورهای جستجو نوشته شده بود.

در این مقاله نوشته شده بود که چگونه مدیران وب سایت ها و توسعه دهندگان وب خیلی آسان و تنها با استفاده از پنهان کردن کلمات کلیدی بسیار زیادی در پشت گرافیک سایت باعث رتبه گرفتن آن سایت در کلماتی که حتی در آن ها هیچ فعالیتی نداشته است ، می شوند.

باید بدانید که در آن زمان موتورهای جستجو تنها با استفاده از تعداد کلمات کلیدی در یک صفحه به آن صفحه در کلمه کلیدی مورد نظر رتبه می دادند ! ( خوش به حال توسعه دهنده های آن زمان ! ) خوب همان طور که خواندید در آن زمان داشتن رتبه های خیلی خوب در کلمات خاص کار چندان سختی نسبت به امروز نبوده و تنها با اسپم کلمات مورد نظر در صفحه ، به رتبه های بالا دست پیدا می کردند، و خلاصه این که در آن زمان هر کس می خواست از روش های اخلاقی سایت خود را سئو کند کار خیلی سختی داشت و باید با کلی سایت که از روش های غیر اخلاقی رتبه گرفته بودند رقابت می کرد.

مطالعه کنید:  آموزش رفع ارور $ is not a function

پیشرفت الگوریتم های موتور های جستجو

اما امروز همه چیز متفاوت شده است ، الگوریتم موتور های جستجو بسیار پیشرفته شده و روز به روز هم پیشرفته تر می شوند و شما اگر سعی امروزه به هر نحوی سعی کنید در صفحات سایت خود کلمات کلیدی را پشت گرافیک سایت تان پنهان کنید ، شک نکنید که در آن کلمه به صورت کامل از نتایج موتورهای جستجو حذف خواهید شد یا به عبارتی دیگر پنالتی می شوید.

البته هنوز هم مهندسین سئو هر روز باگ جدیدی از موتور های جستجو پیدا می کنند و از طریق آن سایت های مختلفی را به رتبه های بالایی می رسانند اما به محض اینکه موتورهای جستجو الگوریتم های خود را بروز رسانی می کنند جایگاه سایت ها بسیار افت کرده و حتی احتمال حذف شدن از نتایج را هم دارد. البته این را هم خدمت تان عرض کنم که این دزد و پلیس بازی بین مهندسین سئو و موتور های جستجو تمامی نداشته و نخواهد داشت!

تاریخچه سئو از سال ۲۰۱۰ به بعد

تاریخچه سئو از سال ۲۰۱۰ به بعد به صورت کامل دگرگون شد و دیگر چند سالی بود که از موتورهای جستجوی قدیمی همانند بینگ و یاهو خبری نبود و شرکت بزرگ گوگل شد غول موتورهای جستجو! هم اکنون دیگر وقتی نام موتور جستجو را می بریم خود به خود یاد گوگل و لوگوی رنگارنگ آن در ذهن ما جاری می شود! برای همین از زمانی که گوگل یکه تاز موتورهای جستجو در جهان شد، امپراطوری مخصوص خودش را روز به روز پیشرفته تر کرد و هر روز از یک الگوریتم جدید که با متقلب ها در حوزه سئو برخورد می کرد رونمایی می کرد.

مطالعه کنید:  چگونه موفقیت استراتژی سئو خود را بسنجیم؟

الگوریتم گوگل کافئین

برای مثال گوگل در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۱۰ از یک الگوریتم به نام گوگل کافئین رونمایی کرد. الگوریتم گوگل کافئین برای ایندکس و نمایش سریعتر محتواهای وب روی کار آمد، در حقیقت الگوریتم گوگل کافئین برای جستجوی سریع تر محتواهای جدید روی کار آمد.

الگوریتم گوگل پاندا

در فوریه ۲۰۱۱ و در یک حرکت انقلابی دیگر گوگل از یکی از مهم ترین الگورتیم های خود تا به امروز یعنی الگوریتم گوگل پاندا رونمایی کرد، بعد از آن بروزرسانی بزرگ دیگر سایت های محتوا دزد! نمی توانستند با دزدی محتوا رتبه های خوبی را در گوگل بگیرند. البته هنوز هم هستند کسانی که کارشان دزدی محتوا است و الگورتیم های گوگل را هم دور می زنند!

الگوریتم گوگل پنگوئن

در آوریل ۲۰۱۲ و بازهم در یک بروزرسانی بزرگ دیگر شرکت گوگل از الگوریتم پنگوئن خود رونمایی کرد. کار الگوریتم پنگوئن جریمه سایت هایی است که با استفاده از روش های سئو کلاه سیاه سعی در رتبه گرفتن در گوگل دارند.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

در سپتامبر ۲۰۱۳ شرکت گوگل از یکی دیگر از الگوریتم های انقلابی خود پرده برداشت و الگورتیم مرغ مگس خوار که هوش مصنوعی فوق العاده حرفه ای است سعی دارد تا سئو معنایی را به واقعیت نزدیک تر کند.

در مقالات آینده آموزش سئو تم خونه در رابطه با هر یک از این الگورتیم ها بیشتر صحبت خواهیم کرد تا با آشنایی با این الگورتیم ها بتوانید سئو را بهتر یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید