سیگنال کاربری در رتبه بندی گوگل

سیگنال کاربر در نتیجه یکی از مهم‌ترین عوامل در رتبه‌بندی سئو گوگل است. گوگل از رفتار کاربران، پیام‌هایی را دریافت می‌کند که به آن‌ها سیگنال کاربر می‌گویند.

الگوریتم‌های گوگل روش کاری پنهانی دارند و هیچ‌کس از تاثیر مستقیم و دقیق این سیگنال‌ها اطلاعی ندارد. الگوریتم‌ها متغیرند. بنابراین سیگنال‌هایی که در رتبه‌بندی سایت‌ها تاثیر بسیار دارند مرتبا تغییر می‌کنند و به اصطلاح به‌روزرسانی می‌شوند. با این وجود که این الگوریتم‌ها سازوکاری پنهانی دارند، گوگل مواردی که در رتبه بندی وب‌سایت‌ها مهم است را مشخص کرده است:

  1. شاید محتوای سایت را بتوان اولین و مهم‌ترین عامل در رتبه‌بندی دانست. چرا که گوگل محتوا را خوانده و موضوع آن را تشخیص می‌دهد.
  2. در رتبه‌ دوم لینک‌ها هستند. یعنی سایتی که راه‌اندازی می‌شود باید دارای لینک و بک‌لینک باکیفیت باشد، چون‌ کیفیت در این‌جا حرف اول را می‌زند.
  3. سومین رتبه، تجربه‌ی کاربران است. که راز این موضوع در گرو دسترسی آسان به صفحه‌های گوناگون سایت و مطالعه‌ی ساده اطلاعات آن است. این بخش بیش از هر چیز به سیگنال کاربر وابسته است.
  4. بهتر است در این میان از اهمیت سئو موبایل نیز غافل نشویم. چرا که اگر سایت شما موبایل‌‌دوست نباشد و نسخه موبایلی نداشته باشد یک گام از سایر رقیبانتان عقب می‌افتید.

امروزه عصر، عصر اطلاعات است و بنابراین جستجو در اینترنت از اندازه گرفتن مقدار کالری یک فنجان قهوه تا پیداکردن نزدیک‌ترین کهکشان به زمین، برای همه ما به یک فعالیت روزانه تبدیل شده است و مسلما برای پیداکردن جواب این سوال‌ها دسترسی به یک گوشی موبایل یا لب‌تاپ کافی است.

سیگنال کاربری در رتبه بندی گوگل

بعضی اوقات بعد از جستجو، نتایجی که در مقابل چشمان ما به نمایش در‌می‌آیند نتایج دلخواه ما نیست، یا شاید با کلیک کردن بر روی یک ‌سايت و ورود به آن متوجه شویم مطالب محتوایی آن سایت با چیزی که ما به دنبال آن هستیم هیچ ارتباطی ندارد. بنابراین با زدن دکمه back به صفحه نتایج جستجو برمی‌گردیم. این‌جا است که با مقوله‌ای به نام سیگنال کاربری آشنا می‌شوید. این سیگنال‌ها الگوهایی رفتاری‌ هستند که گوگل با کمک آن‌ها رتبه‌بندی سایت‌ها را در صفحه نتایج جستجو تعیین می‌کند. در این مقاله به بررسی امتیاز سیگنال کاربری در تم خونه می پردازیم.

چرا سیگنال کاربر برای گوگل مهم است؟

از عوامل متعددی که کیفیت وب‌سایت و تجربه کاربری را تعیین می‌کند می‌توانیم به کیفیت محتوا و مسائل فنی سایت اشاره کنیم. گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌توانند با جمع‌آوری سیگنال‌های کاربر ، اطلاعات بسیار مهمی را درباره تجربه کاربر از بازدید وبسایت کسب کنند.

یعنی آن‌ها با کمک سیگنال‌های کاربر می‌توانند میزان سودمندی نتایج جستجو را مشخص کنند و رتبه‌بندی سایت‌ها را با تکیه بر همین نتایج انجام دهند. در زمان بررسی آمار وبسایت خود (از طریق گوگل آنالیتیکس) باید سیگنال‌های کاربر مهم از جمله نرخ بازده، مدت زمان ماندن در سایت، نرخ کلیک(CRT)، نرخ بازگشت به SERP (صفحه نتایج جستجو) را برای بهبود تجربه کاربر و رتبه‌بندی جستجوگرها در نظر بگیرید.

مطالعه کنید:  آپلود تصاویر SVG در وردپرس

چه شاخص‌هایی سیگنال کاربر را نشان می‌دهد؟

تعداد دقیق سیگنال‌های کاربر برای ما مشخص نیست و گوگل نیز هرگز رسما تاثیر آن‌ها را تایید یا تکذیب نکرده است. ما در اینجا به بررسی چهار شاخص مهم یعنی نرخ کلیک(CTR)، بانس ریت، زمان سپر‌ی‌شده در سایت و نرخ بازگشت می‌پردازیم. شواهد نشان می‌دهد که گوگل به این پارامترها توجه بسیاری می‌کند. این شاخص‌ها تجربه کاربر را نشان می‌دهند و در نتیجه در سئو اهمیت بسیاری دارند.

نرخ کلیک (CRT)

به تعداد کلیک‌های یک لینک در صفحه جستجو، در مقایسه با بازدیدهای آن، نرخ کلیک می‌گویند. به این معنا که اگر عنوان و توضیحات مطلب شما در صفحه نتایج جستجو، جالب توجه باشد، لینک شما نیز کلیک بالاتری دریافت خواهد کرد. کاربران با کلیک بیشتر روی لینک، این پیام را به گوگل مخابره می‌کنند که سایت شما مطالب کاربردی و مناسبی را در آن کلمه کلیدی به مخاطبان ارائه می‌کند و در نتیجه کار خود را به خوبی انجام داده است. تعداد بالای کلیک باعث افزایش رتبه در گوگل می‌شود.

راه دست‌یابی به چنین موقعیتی، بهره‌گیری از امکانات مختلف جعبه‌ای است که اسنیپت نام دارد. اسنیپت شامل یک عنوان مختصر، URL و توضیحات مربوط به سایت است. همان‌طور که می‌دانید در صفحه نتایج جستجو، حداقل سه مشخصه مهم از هر صفحه نمایش داده می‌شود:

۱. عنوان صفحه: استفاده از عناوین جذاب و کلماتی که برای کاربران جالب توجه باشد و تمایز مطلب شما را با محتوای دیگر سایت‌ها نشان دهد، تاثیر بسیار زیادی در افزایش نرخ کلیک خواهد داشت. همواره کلمه کلیدی را در عنوان مطلب استفاده کنید. همچنین به شکل کوتاه توضیح دهید چرا مطلب شما بهترین مطلب در این زمینه است. آیا به‌روز است؟ (سال یا حتی ماه انتشار مطلب را در عنوان درج کنید) آیا جامع‌ترین مطلب در این زمینه است؟ (به جامع بودن مطلب اشاره کنید، یا تعداد گزینه‌ها و نکات را در تیتر بنویسید: «۱۰۰ قالب فروشگاهی وردپرس رایگان») آیا چیزی بیشتر از مطالب معمولی ارائه می‌کند؟ («+ دانلود تمپلیت رایگان»)

سعی کنید با معرفی درست محتوا، کاربران را به خواندن آن تشویق کنید. عنوان، تاثیر بسیار زیادی در نرخ کلیک دارد.

۲. آدرس صفحه یا برد کرامب: پس از عنوان، آدرس صفحه شما نمایش داده می‌شود. بهتر است کلمات کلیدی مطلب را در آدرس استفاده کنید تا مخاطب مطمئن شود که شما یک صفحه اختصاصی برای این موضوع ایجاد کرده‌اید. بهتر است که از برد کرامب استفاده کنید تا به جای آدرس، مسیر مطلب (وردپرس>آموزش‌ها>سئو) نمایش داده شود.

۳. توضیحات مطلب (متا دیسکریپشن): در زیر عنوان سایت، در فضایی بیشتر با فونت نوشتاری کوچک‌تر از عنوان، توضیحات مربوط به مطلب قرار می‌گیرد. با استفاده از پلاگین یواست سئو می‌توانید به سادگی این توضیحات را ویرایش کنید. هنگام نوشتن توضیحات، محتوای خود را به شکل خلاصه توضیح دهید و با بازی با کلمات سعی در جذب کاربران داشته باشید.

مطالعه کنید:  تصحیح خطایForbidden Error 403

چیزی که در ساخت اسنیپت‌ها حرف اول را می‌زند، رسیدن به نرخ بالایی از کلیک است. پس هرچه اسنیپت کیفیت بالاتری داشته باشد نرخ کلیک بالاتر است. یکی از عوامل بالا بردن کیفیت اسنیپت، اطلاعات مفیدی است که کاربران بلافاصله پس از مشاهده‌ی اسنیپت به دست می‌آورند. گاهی می‌توانید حتی در توضیحات مطلب، جواب سوال را لو دهید، اما کاربران را به خواندن نکات مهم‌تر درباره آن تشویق کنید.

بانس ریت

بانس ریت (bounce rate) به این سوال جواب می‌دهد که چند درصد از کاربران، پس از مشاهده‌ی مطلب و بدون انجام هیچ عمل دیگری از سایت خارج شده‌اند. لازمه موفقیت در این حیطه، داشتن آمار و اطلاعات دقیق و کامل از کاربران است، که آن هم با کمک سرویس‌های آمارگیری انجام می‌شود. معروف‌ترین و مسلما کامل‌ترین سرویس در این زمینه، گوگل آنالیتیکس است. این ابزار، اطلاعات کامل و سودمندی را درباره کاربرانی که از سایت دیدن کرده‌اند در اختیار شما قرار می‌دهد.

در پنل آنالیتیکس خود می‌توانید به سادگی بانس ریت هر صفحه و بانس ریت کلی سایت را مشاهده کنید. میزان بانس ریت به عوامل گوناگونی وابسته است. گزافه‌گویی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باعث می‌شود کاربر چند ثانیه بعد از ورود به وب‌سایت سریعا آن را ترک کند. در نظر بگیرید برای کاربری که می‌خواهد به سرعت به مطالب مورد نیازش دست پیدا کند، محتوای غلط، فقدان گزینه‌های مناسب یا وجود گزینه‌هایی با کارایی کم، مسائل فنی از قبیل بارگذاری آهسته محتوای وب‌سایت، آگهی‌های غیرمرتبط و خسته‌کننده و یا محتوای گمراه‌کننده می‌تواند عذاب‌آور باشد. همچنین بسیار مهم است که کاربران پس از مطالعه‌ی مطلب، جایی برای رفتن داشته باشند. پس همواره مطلب خود را به همراه لینک‌های مرتبط و کال تو اکشن‌های دیگر ارائه کنید، تا کاربر پس از مطالعه همچنان در سایت شما باقی بماند. حتی می‌توانید مطالب بلند را در قالب پی‌دی‌اف ارائه کنید تا کاربران را به کلیک روی مطلب ترغیب کند.

زمان در سایت

نگاه چند ثانیه‌ای کاربران بعد از ورود به صفحه وب‌سایت، از آن‌ها کاربرانی همیشگی نمی‌سازد. پس باید به این فکر باشید که زمان ماندن کاربران را در سایت خود افزایش دهید.

اما چرا میزان زمان ماندن یک کاربر در سایت برای ما مهم است؟ زمان در این‌جا با نظر یک کاربر درباره مطالب سایت شما، رابطه مستقیمی دارد. یعنی مدت زمانی که او در وب‌سایت شما صرف جستجو می‌کند، بیانگر احساس او نسبت به محیط وب سایت شما و همچنین محتوای مطالب آن است. اگر مدت زمان صرف شده بیش از اندازه کم باشد، مسلما مشکلی در وب سایت شما وجود دارد که باید هرچه سریع‌تر رفع شود.

وبسایت و مطالب شما باید در اولین برخورد تاثیرگذار باشند. اغلب کاربران در همان لحظات اولیه تصمیم خود را برای ماندن یا بیرون آمدن از صفحه سایت شما می‌گیرند.

مطالعه کنید:  استراکچر دیتا (Structured Data) چیست؟

نمایش صحیح و مرتب مطالب باعث می‌شود که کاربر محتوای کاربردی خود را به‌‌ آسانی پیدا کند. طراحی ساده و بدون وجود المان‌هایی که فقط باعث شلوغی می‌شوند، کارایی صفحه شما را بسیار بالاتر می‌برد. مطلب باید خوانا و روان نوشته شود. همچنین اندازه فونت و نحوه‌ی انتخاب پاراگراف‌ها باید به خوانایی متن کمک کنند.

جذاب‌ترین بخش از محتوای هر وب‌سایت را تصاویر آن تشکیل می‌دهند. بنابراین تصاویر جذاب و در عین حال باکیفیت، باعث می‌شوند که عناصر بصری صفحه شما بیشتر شود. همچنین به سرعت بارگذاری سایت توجه کنید. چرا که این امر باعث بیرون رفتن کاربر از سایت می‌شود. همچنین برای نگه‌داشتن کاربران در سایت،‌ از لینک‌های داخلی و مطالب مرتبط استفاده کنید.

نرخ بازگشت به صفحه نتایج (SERP)

هدف هر وبسایتی، جذب کاربر و حفظ آن‌ها به عنوان مشتریان دائمی است. معیار سنجش موفقیت یک سایت توانایی حفظ کاربران است. با همه این‌ها ریزش کاربر از هر وب سایت، امری اجتناب‌ناپذیر است.

همیشه تعدادی از کابران هستند که پس از رسیدن به وبسایت شما، آن را ترک می‌کنند، و به صفحه جستجو بازمی‌گردند. این بازگشت می‌تواند بسیاری از مسائل را نشان دهد. اگر گوگل تشخیص دهد که کاربر پاسخ خود را در سایت شما دریافت نکرده است، صفحات دیگر را به عنوان گزینه اصلی معرفی می‌کند.

نتیجه‌گیری

بسیاری می‌گویند که سیگنال‌های کاربر، تنها به‌طور غیرمستقیم رتبه‌بندی شما را تعیین می‌کنند. هرچند مطالعات تجربی چیزی غیر از این ادعا را نشان می دهند. رند فیلینک، یکی از بنیان‌گذاران اسپارک تورو و متخصص سئو، به کمک فالوورهای توییترش، یک آزمایش کوچک انجام داد. آزمایش به این صورت بود که به فالوورهای خود گفت تا عبارت «بهترین استیک کبابی» را جستجو کنند و بعد از بازشدن نتایج جستجو، روی اولین سایت کلیک کنند و به سرعت به صفحه نتایج جستجو بازگردند و بعد از آن روی چهارمین سایت کلیک کرده و مدتی در سایت بمانند. در پایان آزمایش سایت چهارم به رتبه اول رسید و جایگزین سایت اول شد و با این آزمایش این را ثابت کرد که داده‌های سیگنال کاربر است که سئو ‌را تعیین می‌کند.

این داده‌ها تاثیر قابل توجهی بر چگونگی رتبه‌بندی سایت‌ها دارند و این تاثیر باعث می‌شود که کاربران بهترین مطالب را به عنوان پیشنهاد، مشاهده کنند. هدف این کار، جستجویی کوتاه، مختصر و کاربردی است و اطلاعات مهم باید سازماندهی شده و همه جانبه باشند و بدون واسطه به مخاطب منتقل شوند.

اصطلاح سیگنال کاربر باید برای تمام کسانی که به کسب و کار آنلاین مشغول‌اند و با سئو سر و کار دارند، شناخته شده باشد. با تقریبا سیصد میلیون سایت جدید در هر سال، دنیای وب به یک اقیانوس پر رقابت تبدیل شده است و یک سایت باید با تکیه بر اصول سئو و تولید محتوای ارزشمند، جایگاه خود را در این فضا تثبیت کند.

دیدگاهتان را بنویسید