آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

سایت‌های متعددی هستند که با کپی کردن مطالب سایت‌های دیگر، در سایت خود محتوا قرار می‌دهند. این عمل کپی کردن معمولا با کلیک راست بر روی محتوا و پیست کردن آن در سایت دیگر انجام می‌شود. اگر شما صاحب سایتی هستید و می‌خواهید از کپی شدن محتوای خود جلوگیری کنید، به شما غیر فعال کردن کلیک راست را پیشنهاد می‌کنیم. با این کار عمل کلیک راست و کپی-پیست در سایت غیرفعال می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های کپی کردن محتوا استفاده از شورت‌کات‌هایی مانند CTRL+A، CTRL+C، CTRL+V و غیره است.

در این مقاله از تم خونه، به بررسی روش‌های غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت‌ها و معرفی تعدادی از بهترین پلاگین‌ها برای این کار می‌پردازیم.

غیرفعال کردن کلیک راست موس

با غیر فعال کردن کلیک راست موس، بازدیدکنندگان سایت شما قادر به انتخاب محتوا و کپی کردن آن در جای دیگر نیستند. با استفاده از کد‌های زیر می‌توانید کلیک راست موس را غیر فعال کنید.

ابتدا از کتابخانه jQuery زیر استفاده کنید:

<script src="jquery.min.js"></script>

سپس در ادامه کدهای زیر را اضافه کنید:

<script type="text/javascript">
$(document).ready(function () {
  //غیر فعال کردن برای تمام صفحه
  $("body").on("contextmenu",function(e){
    return false;
  });
  
  //غیر فعال کردن بخشی از صفحه
  $("#id").on("contextmenu",function(e){
    return false;
  });
});
</script>

اگر می‌خواهید برای یک بخش خاص از صفحه وبسایت خود این غیر فعالسازی را اعمال کنید، لازم است از یک گزینشگر (selector) مانند #id، .class و غیره استفاده کنید.

در غیر این صورت اگر قصد غیر فعال کردن کلیک راست برای تمام صفحه را دارید، از گزینشگر body استفاده کنید.

غیر فعال کردن کپی و پیست

اگر می‌‌خواهید عمل کات، کپی و پیست را در سایت خود غیر فعال کنید، همانند مورد قبلی هم برای تمام صفحه و هم بخشی از صفحه امکان‌پذیر است. با استفاده از کد زیر می‌توانید این عمل را غیر فعال کنید و به کاربران خود اجازه کپی کردن محتوای سایت خود را ندهید:

<script type="text/javascript">
$(document).ready(function () {
  //غیر فعال کردن تمام صفحه
  $('body').bind('cut copy paste', function (e) {
    e.preventDefault();
  });
  
  //غیر فعال کردن بخشی از صفحه
  $('#id').bind('cut copy paste', function (e) {
    e.preventDefault();
  });
});
</script>

غیر فعال کردن شورت‌کات‌ها برای کپی کردن

همانطور که می‌دانید شورت‌کات‌های مختلفی برای انواع عملیات وجود دارد. به عنوان مثال برای انتخاب تمامی موارد از دو کلید CTRL+A، ذخیره کردن CTRL+S، کات کردن CTRL+X، کپی کردن CTRL+C، پیست کردن CTRL+V و غیره استفاده می‌شود.

مطالعه کنید:  آموزش اضافه کردن جستجو گوگل به وردپرس

در این بخش قصد داریم با استفاده از کد به شما غیر فعال کردن این شورت‌کدها در صفحات سایت را آموزش دهیم. با استفاده از کد زیر می‌توانید عملیات کات، کپی و پیست را غیرفعال کنید:

<script type="text/javascript">
$(document).ready(function () {
  //غیر فعال کردن کات، کپی و پیست
  $('body').bind('cut copy paste', function (e) {
    e.preventDefault();
  });

بهترین پلاگین‌های غیر فعال کردن کلیک راست و کپی در وردپرس

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، پلاگین‌های مختلفی برای محافظت از محتوای سایت شما طراحی شده است. از مهم‌ترین دلایلی که امروزه وردپرس پرطرفدارترین سیستم مدیریت محتوا است، می‌توان به تنوع پلاگین‌ها و انعطاف این سیستم برای انجام هر عملی بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی اشاره کرد.

در ادامه ۵ تا از بهترین پلاگین‌های غیرفعال کردن کلیک راست و کپی را به شما معرفی می‌کنیم.

کاملترین پکیج برای حفاظت از محتوای سایت شما Content Protector Pro است که توسط استودیو بهتر طراحی و عرضه شده است. این پلاگین امکانات متعدد و کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از تمامی محتوا و اطلاعات سایت خود مانند تصاویر، متن، سورس کد و غیره محافظت کنید.

در این مقاله قصد داریم قابلیت محافظت از کپی کردن یا راست کلیک این پلاگین را به شما توضیح دهیم. ابتدا این پلاگین را خریداری کنید. لازم به ذکر است که با خرید قالب پابلیشر به غیر از پلن ساده، سه پلن دیگر به طور رایگان این پلاگین را همراه با قالب در اختیار شما قرار می‌دهند.

 1. در منوی سمت راست، Publisher را انتخاب کنید.
 2. سپس پلاگین را انتخاب کنید.
 3. در قسمت جستجو،‌ Content Protector Pack را وارد کنید.
 4. در انتها آن را دانلود و فعال کنید.
آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت
آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

سپس از منوی سمت راست، Better Studio را انتخاب کنید و بر روی Content Protector کلیک کنید.

آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت
آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

در این قسمت با انتخاب text protection، صفحه‌ی زیر به شما نمایش می‌دهد که هر کدام را به طور مختصر به شما توضیح خواهیم داد.

آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت
 1. در این قسمت دسترسی کاربران به کپی کردن محتوای سایت را مشخص می‌کنید. سه حالت غیرفعال برای همه (Disable for everyone)، فعال برای همه ( Allow to everyone) و فعال بودن برای همه به شرط نمایش متن سفارشی ( Allow but append custom text at the end) در این قسمت تعریف شده است.
 2. دومین گزینه کلیک راست را برای کاربران فعال و غیر فعال می‌کند.
 3. سومین گزینه این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند بر روی لینک‌های داخلی کلیک راست کنند و لینک را در پنجره جدیدی باز کنند یا اینکه url آن صفحه را کپی کنند.
 4. اگر می‌خواهید به کاربران خود پیغام شخصی‌سازی شده برای غیرفعال بودن امکان کپی نشان دهید، در این قسمت می‌توانید متن خود را وارد کنید.
 5. گزینه‌ی بعدی دسترسی کاربر به انتخاب متن فعال و غیر فعال می‌کند.
 6. با فعال کردن این گزینه، کاربران شما می‌توانند محتوای سایت شما را کپی یا کات کنند.
 7. همانطور که گفتیم شورت‌کات‌هایی برای تسریع در انجام کارها برای هر سیستم عامل تعریف شده است. از این قسمت می‌توانید دسترسی به شورت‌کات‌های مختلف در مرورگرهای ویندوز را محدود کنید.
 8. همانند مورد قبلی، در این قسمت نیز می‌توانید شورت‌کات‌ها را این‌بار برای مرورگرهای Mac OS محدود کنید.
مطالعه کنید:  جستجو معنایی چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

در انتها تغییرات را ذخیره کنید.

آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

پلاگین بعدی WP Content Copy Protection است که می‌توانید آن را مستقیما از سایت رسمی وردپرس یا داشبورد وردپرس خود دانلود کنید. این پلاگین با بیش از ۱۰۰ هزار نصب فعال، یکی از بهترین پلاگین‌ها برای غیر فعال کردن کلیک راست در وردپرس است.

با استفاده از این پلاگین، سایت شما از هرگونه کپی محفوظ می‌ماند و کاربران یا سایت‌های رقیب نمی‌توانند تصاویر سایت شما را ذخیره کنند و متن را کپی کنند. همچنین امکان کلیک راست بر روی متن سایت نیز غیر فعال می‌شود و در صورتی که کاربر کلیک راست کند یا بخواهد تصویری را ذخیره کند،‌ پیغام اخطاری به او نمایش داده می‌شود. تمامی شورت‌کات‌ها مانند TRL+A، CTRL+C، CTRL+X،CTRL+S و CTRL+Vتوسط این پلاگین در سایت شما غیرفعال می‌شود.

این پلاگین در دو نسخه رایگان و پریمیوم عرضه شده است که امکانات بهتر و کامل‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. از امکانات نسخه پریمیوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزودن واتر مارک به تصاویر
 • استفاده از قوانین htaccess
 • سازگار با موبایل‌های هوشمند
 • سازگار با تمام قالب‌ها و مرورگرها
 • قابلیت غیر فعال کردن این محافظت از محتوا برای ادمین‌های سایت
 • محافظت از محتوا برای صفحات و پست‌های خاص از هر صفحه
 • و …
آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

پلاگین بعدی WP Content Copy Protection است که با استفاده از آن می‌توانید از محتوای آنلاین خود در برابر سرقت و کپی شدن محافظت کنید. همانطور که پیش‌تر گفتیم، رایج‌ترین راه‌های کپی کردن تصاویر و متن از یک سایت، استفاده از کلیک راست موس و شورت‌کات‌های کیبورد است. با استفاده از این پلاگین می‌توانید از کپی کردن محتوای سایت خود جلوگیری کنید.

از قابلیت‌هایی که این پلاگین در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توان به غیر فعال کردن کلیک راست بر روی متن، غیر فعال کردن انتخاب متن، عدم نمایش url تصاویر سایت، عدم نمایش سورس کد، غیر فعال کردن شورت‌کات‌ها و غیره اشاره کرد.

این پلاگین در دو نسخه رایگان و پریمیوم عرضه شده است که امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. لیستی از امکانات نسخه پریمیوم این پلاگین به صورت زیر است:

مطالعه کنید:  آیا وردپرس از کوکی استفاده می کند؟
 • ادمین سایت می‌تواند غیر فعال کردن کلیک راست را برای صفحات، پست‌ها و دسته‌بندی‌های خاصی اعمال کند.
 • سازگاری با تمامی پلاگین‌های گالری
 • امکان حذف فیدها
 • سازگار با تمام مرورگرها و قالب‌ها
 • سازگار با تمامی پلاگین‌های فروشگاه اینترنتی مانند ووکامرس
 • قابلیت غیر فعال کردن این محافظت از محتوا برای ادمین‌های سایت
 • و …
آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

Secure Copy Content Protection پلاگین دیگری است که با استفاده از آن می‌توانید از کپی شدن محتوای سایت خود جلوگیری کنید. به محض دانلود و فعالسازی این پلاگین از طریق سایت رسمی وردپرس یا داشبورد وردپرس سایت، امکاناتی نظیر غیر فعال کردن کلیک راست، کپی کردن از طریق شورت‌کات‌ها و انتخاب محتوا در سایت به طور خودکار اعمال می‌شود.

این پلاگین با سیستن عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس کاملا سازگار است. تمامی مرورگرهای اصلی مانند گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، سافاری،‌ اپرا و اینترنت اکسپلورر نیز با این پلاگین سازگار هستند.

این پلاگین هم در دو نسخه رایگان و پریمیوم عرضه می‌شود که علاوه بر امکاناتی که گفتیم، امکانات بیشتری نیز در نسخه پریمیوم این پلاگین به شما ارائه می‌شود. امکاناتی مانند:

 • قابلیت بلاک بر اساس آی‌پی
 • قابلیت بلاک بر اساس کشور
 • قابلیت بلاک فرانت و بک
 • قابلیت بلاک محتوا با پسورد
 • محافظت از محتوا بر اساس نوع پست
 • و …
آموزش غیر فعال کردن کلیک راست در وبسایت

آخرین پلاگین در لیست ما WP Content Copy Protection with Color Design است که به شما امکان غیر فعال کردن کلیک راست در سایت وردپرسی را می‌دهد. این پلاگین نیز مانند سایر پلاگین‌هایی که معرفی کردیم از سرقت و کپی شدن محتوای شما محافظت می‌کند.

این محاظت می‌تواند بر اساس پست‌ها و صفحات سایت شما باشد. با هر بار کلیک راست در صفحاتی که شما مشخص کرده‌اید، یک پیغام اخطار به کاربر نشان داده می‌شود. این پیغام اختیاری است و می‌توانید متن سفارشی برای آن در نظر بگیرید.

همچنین تمامی شورت‌کدهای صفحه کلید نیز توسط این پلاگین غیرفعال می‌شوند و کاربر نمی‌تواند با استفاده از آن‌ها محتوای سایت شما را انتخاب و کپی کند.

این پلاگین همچنین از پرینت کردن صفحات و پست‌ها نیز محافظت می‌کند. فیلتر این پلاگین دو نوع است. می‌توانید تمامی صفحات سایت را مشمول این غیر فعالسازی کنید و برخی صفحات یا پست‌ها را از این عمل مستثنا کنید. همچنین می‌توانید فقط صفحات خاصی را از کپی شدن محافظت کنید.

در این مقاله به بررسی روش‌های غیر فعال کردن کلیک راست و کپی شدن محتوا در وبسایت‌ها پرداختیم. در ادامه نیز ۵ تا از بهترین پلاگین‌های وردپرس برای این منظور را معرفی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید