آموزش شرطی کردن منو

آموزش شرطی کردن منو وردپرس امری مهم است زیرا وجود منوهای متعدد در وردپرس باعث سردرگمی کاربر می‌شود. اگر کاربران پس از ورود به سایت با منوهای بسیار زیاد و غیرکاربردی مواجه شوند، ممکن است سایت شما را ترک کنند. برای رفع این مشکل می‌توانید منوها را به اصطلاح شرطی کنید و به هر گروه از کاربران منوهای اختصاصی خودشان را نشان دهید.

در این مقاله در سایت تم خونه به بررسی راه‌های شرطی کردن منو وردپرس با استفاده از پلاگین و افزودن کد به سایت وردپرس می‌پردازیم.

آموزش شرطی کردن منو در وردپرس

پلاگین Conditional Menus توسط شرکت Themify به بازار عرضه شده است و با بیش از ۴۰ هزار نصب فعال یکی از بهترین پلاگین‌ها برای شرطی‌ کردن منو وردپرس است.

 این پلاگین به شما اجازه می‌دهد تا منوهای مختلف را در قالب سایت خود شخصی‌سازی کنید. در واقع برای هر صفحه، پست و دسته‌بندی یک منوی منحصر به فرد دارید. با مشخص کردن شرط‌های خاص برای هر منو می‌توانید موقعیت مکانی و شرایط منو را تغییر دهید.

آموزش شرطی کردن منو
آموزش شرطی کردن منو

این پلاگین با آخرین نسخه‌ی وردپرس و تمامی قالب‌ها سازگار است و می‌توانید آن را از سایت رسمی وردپرس و یا داشبورد وردپرس دانلود کنید.

 پس از نصب و فعالسازی این پلاگین، در نوار سمت راست داشبورد وردپرس از قسمت نمایش، فهرست‌ها را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید منوهای دلخواه خود را ایجاد کنید. برای حذف یک منوی شرطی نیز می‌توانید بر روی دکمه‌ی X کلیک کنید.

مطالعه کنید:  آموزش نصب و استفاده از سرچ کنسول گوگل
آموزش شرطی کردن منو

آموزش شرطی کردن منوها با استفاده از پلاگین If Menu

با استفاده از پلاگین If Menu می‌توانید محتوای سایت خود را برای هر کدام از بازدیدکننده‌های سایت شخصی‌سازی کنید. به عنوان مثال، منوی خاصی را فقط برای کاربرانی که لاگین کرده‌اند نمایش دهید. یا اگر کاربری از طریق موبایل خود وارد سایت شما شده است، بعضی از منوها برایش قابل مشاهده نباشد. همچنین می‌توانید منوهای خاصی برای ادمین‌های سایت ایجاد کنید که تنها آن‌ها به این بخش دسترسی داشته باشند.

آموزش شرطی کردن منو
آموزش شرطی کردن منو

فرض کنید کاربر وارد حساب کاربری خود در سایت شما شده است. کاربری که از قبل عضو سایت شما بوده است دیگری لازم نیست منوی ورود به سایت و عضویت را مشاهده کند. با استفاده از این پلاگین می‌توانید این منو‌ها را از کاربران لاگین شده پنهان کنید.

از دیگر امکانات این پلاگین نمایش منوهای خاص برای کشورهای مشخص است. به عنوان مثال می‌توانید یک منو را تنها برای کشور خودتان فعال کنید و سایر کشورها امکان مشاهده آن را نداشته باشند. همچنین با تشخیص زبانی که در سایت جستجو می‌کنند نیز می‌توانید منو شرطی ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید برای کاربران خاصی که عضویت ویژه دارند یا کاربران جدید، منوهای اختصاصی ایجاد کنید که برای سایر کاربران پنهان است.

کار با این پلاگین بسیار ساده است و با استفاده از قابلیت Visibility می‌توانید بر اساس نقش کاربران در سایت، دستگاهی که استفاده می‌کنند و موقعیت جغرافیایی آن‌ها، منوهای شرطی و اختصاصی ایجاد کنید.

از آنجایی که If Menu پلاگین نسبتا جدیدی است، امکانات محدودی دارد و لازم است با استفاده از کدنویسی امکانات موردنظر خود را به سایت وردپرس اضافه کنید. وردپرس لیست کاملی از تگ‌های شرطی به شما ارائه می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید سایت خود را شرطی کنید.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک منوی خاص را در یک پست شخصی‌سازی شده نمایان یا پنهان کنید، می‌توانید کد زیر را به فایل functions.php اضافه کنید. برای دسترسی به این فایل از قسمت نمایش، ویرایشگر پوسته را انتخاب کنید. سپس روی function.php کلیک کنید و کد زیر را به آن اضافه کنید:

add_filter( 'if_menu_conditions', 'wpb_new_menu_conditions' );
 
function wpb_new_menu_conditions( $conditions ) {
 $conditions[] = array(
  'name'  => 'If it is Custom Post Type archive', // name of the condition
  'condition' => function($item) {   
   // callback - must return TRUE or FALSE
   return is_post_type_archive();
  }
 );
 
 return $conditions;
}

پس از افزودن این کد، در داشبورد وردپرس عبارت زیر را مشاهده می‌کنید:

آموزش شرطی کردن منو

چرا از منوهای شرطی استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم، گاهی لازم است بخش‌های مختلفی از سایت را برای گروهی از کاربران نمایش دهید یا پنهان کنید. با شرطی کردن منو وردپرس این امکان برای شما فراهم می‌شود که بخش‌های خاصی را برای یک گروه فعال کنید یا مثلا برای نمایش قسمتی از سایت، به کاربرانی که عضو سایت شما نیستند منویی برای عضویت در سایت نشان دهید. یا مثلا اگر کاربری وارد حساب کاربری شده است منوی خاصی برای خروج از حساب کاربری به او نمایش داده شود.

 • بر اساس وضعیت کاربر: اینکه وارد حساب کاربری خود شده است یا نه.
 • بر اساس نقش کاربر در سایت: این که کاربر ادمین سایت، ویراستار، نویسنده و کاربر معمولی است.
 • بر اساس نوع صفحه:‌ این که قرار است منوی شرطی در کدام صفحه و پست نشان داده شود.
 • بر اساس دستگاهی که کاربر استفاده می‌کند: اینکه کاربر سایت شما را با کامپیوتر یا موبایل و تبلت مشاهده می‌کند.
 • بر اساس موقعیت مکانی و زبانی که کاربر از طریق آن سایت شما را بازدید می‌کند.

نتیجه‌گیری

شرطی کردن منو وردپرس تاثیر زیادی بر ایجاد تجربه کاربری بهتر و افزایش نرخ تبدیل سایت شما دارد. با شرطی کردن منوها می‌توانید سایتی جذاب‌تر به کاربران خود نشان دهید و آن‌ها را به ماندن در سایت ترغیب کنید. زیرا داشتن سایتی شلوغ با منوهای متعدد باعث سردرگمی و عدم تمایل کاربر به بازدید سایت شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید