چگونه صفحه سایت را حذف کنیم؟

حذف کردن یک صفحه در ساختار سایت (اگر به درستی انجام نشود) ممکن است، به سئوی سایت صدمه بزند. چرا که وقتی یک صفحه حذف می‌شود، هنوز در چک لیست ربات گوگل برای خزش و صفحات ایندکس شده وجود دارد و ممکن است باعث ایجاد ارور شود. وجود اینگونه صفحات در ایندکس گوگل، هم اعتماد کاربران به سایت را کاهش می‌دهد و هم اعتماد گوگل نسبت به سایت را تحت تاثیر قرار داده و حتی ممکن است باعث مجازات سایت توسط گوگل شود.

اما گاهی اوقات ممکن است ما به هر دلیلی بخواهیم یک صفحه را از سایت خود حذف کنیم. از طرفی می‌دانیم این حذف کردن باعث صدمه زدن به سئوی سایت می‌شود. پس چگونه از دست صفحاتی که دیگر نمی‌خواهیم رهایی پیدا کنیم؟

در این مطلب قصد داریم راهکارهای حذف صفحه سایت بدون آسیب رساندن به سئو را مورد بررسی قرار دهیم. با تم خونه  همراه باشید.

حذف کردن یک صفحه در ساختار سایت

چرا یک صفحه را حذف کنیم؟

قبل از اینکه شروع کنیم باید ببینیم واقعا نیاز به حذف یک صفحه داریم یا خیر. حذف یک صفحه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. مثل قدیمی بودن مطلب، ساختار فنی ضعیف آن یا حذف موضوع آن از سیاست‌های تولید محتوای سایت. اما بهتر است قبل از تصمیم‌گیری قطعی در مورد حذف صفحه، نکاتی را با هم بررسی کنیم.

ما پیشنهاد میکنیم یک بار دیگر مطلب خود را برای تعیین وضعیت مورد بررسی قرار دهید و بعد از بررسی کردن مجدد مطلب، با توجه به وضعیت فعلی آن تصمیم بگیرید و سیاست‌های مد نظر خود را روی آن اعمال کنید. گاهی اوقات ممکن است مشکل حذف یک صفحه با بهبود مطلب حل شود و دیگر نیازی به حذف کردن مطلب نباشد و یا در موارد دیگر می‌توان با استفاده از ریدایرکت این مورد را کنترل کرد.

مطالعه کنید:  تفاوت بین سئو B2B و B2C

انتخاب میان ریدایرکت ۳۰۱، بهبود محتوا یا حذف کامل آن

شاید کمی تصمیم گیری در مورد یک مطلب برایتان دشوار به نظر برسد و ندانید کدام گزینه میان ریدایرکت ۳۰۱، بهبود محتوا و حذف کامل برای یک مطلب بهتر است. در ادامه در مورد هر کدام از این راه‌ها توضیح مختصری خواهیم داد تا آشنایی بیشتری با هرکدام پیدا کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

بهترکردن محتوا

ابتدا مطلب خود را از نظر فنی به صورت کامل بررسی کنید. در صورتی که می‌توانید با کمی تغییر در محتوای صفحه ساختار فنی آن را بهبود ببخشید، قطعا انتخاب این راه و حیات بخشیدن دوباره به مطلب مورد نظر از راه‌های دیگر، مثل ریدایرکت مطلب قدیمی به یک مطلب جدید یا حذف کامل مطلب بهتر است.

اما در صورتی که ساختار فعلی محتوای مطلب به حالتی است که به هیچ عنوان با بهبود محتوا نمی‌توان آن را مجدد به گردونه‌ی مطالب سایت برگرداند، باید یا مطلبی جدید بنویسید و از روش ایجاد ریدایرکت مطلب قدیمی را به مطلب جدید منتقل کنید و یا در صورتی که کلا قصد دارید محتوا را از سایت خود حذف کنید، از راه‌های اصولی حذف کامل مطلب استفاده کنید.

ایجاد ریدایرکت

پیش از این درباره ریدایرکت‌های ۳۰۱ و کاربردهای آن صحبت کردیم، اما در اینجا مجددا اشاره‌ای کوتاه به نحوه‌ی ایجاد آن برای این گونه مطالب خواهیم کرد.

اگر می‌خواهید کاربر را به وسیله ریدایرکت ۳۰۱ از مطلب قدیمی به مطلب جدید منتقل کنید، یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که به کنترل پنل هاست خود مراجعه و در آن ریدایرکت بسازید.

حذف کردن یک صفحه ریدایرکت 301

در سی پنل لازم است در گروه تنظیمات مربوط به دامنه به صفحه Redirects بروید و سپس گزینه ریدایرکت را روی ۳۰۱ تنظیم و لینک مطلب قدیمی و لینک مطلب جدید را در قسمت‌های مربوطه وارد کنید تا ایجاد شود. در کنترل پنل دایرکت ادمین نیز ساز و کار ساخت ریدایرکت ۳۰۱ شبیه به سی پنل است و تنها برخی تفاوت‌های ظاهری وجود دارد.

مطالعه کنید:  آشنایی با Page Value در گوگل آنالیتیکس

برای ایجاد این ریدایرکت غیر از کنترل پنل می‌توان افزونه‌های وردپرس مثل Yoast SEO Premium نیز استفاده کرد که البته همه رایگان نیستند. همچنین سرویس‌های ایجاد ریدایرکت مثل Cloudflare را نیز می‌توان برای این گونه مطالب به کار بست.

حذف کامل مطالب

برای حذف کامل مطلب به صورت درست و اصولی ابتدا لازم است با مفاهیم صفحه ۴۰۴ و صفحه ۴۱۰ آشنا شویم.

کد ۴۰۴، نشان ‌دهنده‌ی این است که مطلبی که کاربر به دنبال آن است، پیدا نشده. این پیدا نشدن مطلب می‌تواند دلایل مختلفی مثل تغییر URL یا حذف شدن صفحه، از سمت سایت و یا وارد کردن URL اشتباه از سمت کاربر باشد.

صفحه‌ی شامل ارور کد ۴۱۰ نشان دهنده‌ی این است که مطلبی که کاربر به دنبال آن است از سایت به صورت کامل حذف شده و دیگر در سایت وجود ندارد.

حال که با مفاهیم این دو پیام آشنا شدیم، چه موقع از کدام صفحه باید در سایت خود استفاده کنیم؟

استفاده از صفحه ۴۰۴ زمانی خوب است که ما بخواهیم اشتباهات کاربر را به او نشان دهیم. یعنی به طور معمول ممکن است کاربر خود در URL یک تغییر دستی ایجاد کند که اشتباه باشد. در این موقع طراحی یک صفحه با تیتر ۴۰۴ نشان دهنده اشتباه کاربر است و می‌توانید با یک طراحی هوشمندانه، کاربر را از داخل این صفحه به سوی مقصد درست هدایت کنید.

اما زمانی که ما یک URL را به هر دلیلی تغییر می‌دهیم یا حذف می‌کنیم به صورت خودکار و پیشفرض ارور ۴۰۴ به کاربر نشان داده می‌شود که این موضوع برای سایت و سئوی آن خوب نیست. باید صفحاتی که URL آن‌ها تغییر داده و یا اینکه به هر دلیلی کلا حذف کرده‌ایم را به وسیله ریدایرکت کردن و یا صفحه‌ی ارور ۴۱۰ مدیریت کنیم.

مطالعه کنید:  تاریخچه شروع سئو SEO

ریدایرکت کردن یک URL به آدرس جدید باعث می‌شود تا کاربر به مقصد درست برسد و مواجه شدن با صفحه ۴۰۴ و پیدا نکردن آدرس جدید مطلب، منجر به افزایش نرخ پرش (Bounce Rate) سایت نشود و گوگل نیز سایت را به خاطر این تغییر مجازات نکند. در چنین حالتی بعد از چند هفته URL قبلی از Indexهای گوگل حذف و با URL جدید جایگزین شود.

صفحه با تیتر ارور ۴۱۰ هم یک راهنمای بهتر برای کاربر است و از سردرگمی کاربر جلوگیری می‌کند و کاربر یک مسیر دیگر برای رسیدن به هدف خود دنبال خواهد کرد. ارور ۴۱۰ همچنین برای گوگل نیز یک نشانه است و باعث می‌شود تا گوگل از تصمیم سایت برای حذف صفحه مطلع، و آن صفحه را زودتر از Indexهای خود حذف کند.

حذف کردن یک صفحه در ساختار سایت

نتیجه‌گیری

در پایان باید اشاره کنیم که برای حذف کردن مطالب باید کاملا مراقب باشید. چرا که حذف غیر اصولی مطالب ممکن است صدمات مختفی به سئوی سایت شما بزند. برای مثال یک سایت مجله‎ای در حوزه تکنولوژی دارید که در آن یک دسته‌بندی با نام بررسی موبایل وجود دارد، اگر صفحه‌ی آرشیو دسته‌بندی بررسی موبایل مجموعا ۳ صفحه باشد، ممکن است شما با حذف چند محتوای قدیمی از بررسی موبایل باعث کاهش صفحات آرشیو به ۲ یا ۱ صفحه شوید و بدین ترتیب صفحه‌ای که حذف شده (که هنوز در Index گوگل وجود دارد) با ارور ۴۰۴ مواجه می‌شود. در صورتی که باعث ایجاد تعداد زیادی از این ارورهای ۴۰۴ در سراسر سایت شوید، قطعا گوگل با شما برخورد خواهد کرد.

بنابراین تنها در صورتی یک مطلب را از سایت خود حذف کنید که واقعا هیچ راهی برای حفظ کردن مطلب ندارید و مجبور به حذف آن از گردونه‌ی مطالب سایت هستید.

شما در چه مواردی یک صفحه را حذف می‌کنید و از کدامیک از روش‌های بالا استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید